Shein ietekme uz klimatu un globālo piesārņojumu: Ātrās modes ēnas puses

Shein ietekme uz klimatu

Mūsdienu globālajā ekonomikā ātrā mode ir kļuvusi par nozīmīgu un pieejamu apģērbu avotu, un viena no šīs nozares lielākajām kompānijām ir Shein – Ķīnas e-komercijas gigants. Ar savu agresīvo mārketinga stratēģiju un nepārtraukti mainīgajām kolekcijām, Shein ir ieguvis milzīgu popularitāti visā pasaulē. Taču aiz pievilcīgām cenām un modes tendencēm slēpjas nopietnas problēmas, kas būtiski ietekmē vidi un globālo klimatu.

Milzīgais piesārņojums ražošanas procesā

Shein un līdzīgu ātrās modes kompāniju darbība balstās uz masveida apģērbu ražošanu, kas rada ievērojamu oglekļa dioksīda emisiju daudzumu. Šie uzņēmumi izmanto sintētiskos audumus, piemēram, poliesteru, kas tiek ražots no fosilajiem resursiem, piemēram, naftas. Šis process ir ne tikai energoietilpīgs, bet arī rada lielu siltumnīcefekta gāzu izplūdi, kas veicina globālo sasilšanu.

Piemēram, poliesteru šķiedru ražošana prasa divreiz vairāk enerģijas nekā kokvilnas ražošana. Turklāt, poliesteris nav bioloģiski noārdāms, kas nozīmē, ka tam nepieciešami simtiem gadu, lai pilnībā sadalītos.

Ūdens resursu izšķērdēšana un piesārņošana

Ātrās modes industrija, tostarp Shein, ir arī viens no lielākajiem ūdens piesārņotājiem pasaulē. Liela daļa Shein apģērbu tiek krāsoti, izmantojot ķīmiskas vielas, kas bieži tiek izlaistas ūdenstilpēs bez pienācīgas attīrīšanas. Tas ne tikai kaitē vietējām ekosistēmām, bet arī rada bīstamus apstākļus cilvēku kopienām, kas dzīvo pie rūpnieciskajām zonām.

Arī ūdens patēriņš ir milzīgs – lai saražotu vienu kokvilnas kreklu, nepieciešami aptuveni 2700 litri ūdens, kas ir ekvivalents vienam cilvēkam nepieciešamajam dzeramajam ūdenim 2,5 gadu laikā.

Atkritumu kalni un mikroplastmasa

Shein piedāvā jaunas kolekcijas gandrīz katru dienu, liekot patērētājiem iegādāties vairāk, nekā nepieciešams. Šī pārmērīgā patēriņa rezultātā rodas milzīgi tekstila atkritumu apjomi. Lielākā daļa šo apģērbu netiek pārstrādāti – tie nonāk izgāztuvēs vai tiek sadedzināti, radot vēl lielāku piesārņojumu.

Turklāt sintētiskie audumi, piemēram, poliesteris, mazgāšanas laikā izdala mikroplastmasas daļiņas, kas nonāk okeānos un apdraud jūras dzīvību. Mikroplastmasa tiek atrasta arī cilvēku pārtikā un ūdenī, radot potenciālu veselības apdraudējumu.

Sociālās sekas un nekontrolēta ražošana

Līdztekus ietekmei uz vidi, Shein tiek kritizēts arī par neētiskiem darba apstākļiem un nepietiekamu darba samaksu saviem darbiniekiem. Nepārtrauktā un lētā ražošana veicina ne tikai ekoloģiskās problēmas, bet arī cilvēktiesību pārkāpumus, jo darbinieki tiek spiesti strādāt garas stundas, lai apmierinātu pieprasījumu.

Shein straujā izaugsme un tās sekas

Shein straujā izaugsme ir radījusi papildu bažas par tās ietekmi uz vidi. 2023. gadā uzņēmums ģenerēja aptuveni 32,5 miljardus ASV dolāru ieņēmumu, kas ir 43% pieaugums salīdzinājumā ar 22,7 miljardiem 2022. gadā.

Šī straujā izaugsme nozīmē arī palielinātu ražošanu un līdz ar to lielāku resursu patēriņu un piesārņojumu. Lai gan Shein apgalvo, ka izmanto mākslīgo intelektu, lai optimizētu piegādes ķēdi un samazinātu atkritumus, kritiķi norāda, ka šī pieeja var veicināt pārmērīgu patēriņu un vēl vairāk palielināt vides slogu.

Lai mazinātu ātrās modes negatīvo ietekmi, ir nepieciešama gan individuāla, gan kolektīva rīcība:

  1. Patērētāju apziņas paaugstināšana: Izvēloties kvalitatīvākus, ilgtspējīgus apģērbus, mēs varam samazināt pieprasījumu pēc ātrās modes.
  2. Pārstrāde un atkārtota izmantošana: Tekstilmateriālu pārstrāde un lietotu apģērbu iegāde ir būtisks solis pretī videi draudzīgākai nākotnei.
  3. Uzņēmumu atbildības pastiprināšana: Valdībām un organizācijām jāpieprasa stingrāki vides aizsardzības un darba apstākļu standarti.

Shein ir tikai viens piemērs ātrās modes negatīvajai ietekmei uz vidi. Lai gan viņu piedāvātās cenas var šķist pievilcīgas, ilgtermiņa izmaksas – gan videi, gan sabiedrībai – ir pārāk augstas, lai tās ignorētu.