ES pārbaudīs ASV tehnoloģiju uzņēmumus pirms Vācijas vēlēšanām
Eiropas Savienība (ES) plāno veikt tehnoloģiju un sociālo mediju uzņēmumu “stresa testu”, lai pārbaudītu, kā tie spēj cīnīties ar dezinformāciju pirms Vācijā gaidāmajām vēlēšanām februārī. Šī iniciatīva tiek īstenota, lai nodrošinātu, ka uzņēmumi atbilst Digitālo pakalpojumu aktam (DSA), kurš prasa platformām ieviest efektīvus mehānismus dezinformācijas un nelegāla satura apkarošanai.
Eiropas Komisija ir uzaicinājusi vairākus lielus tehnoloģiju uzņēmumus, tostarp X, Meta, Snap, TikTok, Google, Microsoft un LinkedIn, uz tikšanos 31. janvārī. Sanāksmes laikā Eiropas Komisijas pārstāvji plāno uzdot jautājumus par dažādiem scenārijiem, kas varētu apdraudēt vēlēšanu norisi, piemēram, par mākslīgā intelekta ģenerētiem viltojumiem un dezinformācijas kampaņām.
Šis stresa tests būs ne tikai instruments, lai izvērtētu tehnoloģiju uzņēmumu gatavību, bet arī veids, kā pārbaudīt DSA prasību ievērošanu. Šādu pasākumu nozīmību ir izcēluši vairāki incidenti, piemēram, 85 000 kiberuzbrukumu Rumānijas vēlēšanu vietnēm un IT sistēmām, kā arī pierādījumi par iespējamu Krievijas iejaukšanos Rumānijas prezidenta vēlēšanās, ko, iespējams, veicināja TikTok algoritmi.
Vācijas vēlēšanu ietekme uz ES
Vācijas vēlēšanu rezultāti var būtiski ietekmēt ne tikai valsts, bet arī visas ES nākotni, jo Vācija ir lielākā savienības dalībvalsts. Tāpēc ES īpaši rūpīgi vēlas uzraudzīt, kā tehnoloģiju platformas reaģē uz iespējamiem riskiem, kas varētu ietekmēt vēlēšanu integritāti.
Elons Masks un viņa loma vēlēšanās
Tehnoloģiju uzņēmuma X vadītājs Elons Masks jau ir spēlējis nozīmīgu lomu saistībā ar gaidāmajām vēlēšanām Vācijā. Nesen Masks platformā X intervēja Vācijas galēji labējās partijas AfD līderi Alisi Veideli, kas ir viena no kandidātēm vēlēšanās. Šī intervija izraisīja plašas diskusijas par platformu lomu politiskajās kampaņās.
ASV un ES regulējuma konflikts
Tikmēr ASV prezidents Donalds Tramps ir kritizējis ES regulējumu attiecībā uz ASV tehnoloģiju uzņēmumiem. Pasaules Ekonomikas forumā Davosā Tramps paziņoja, ka ES regulators pieņem noteikumus, kas, viņaprāt, ir “nodokļu veids”, kas vērsts pret tādiem uzņēmumiem kā Google, Meta un Apple.
Ar šo stresa testu ES cer demonstrēt savu apņemšanos nodrošināt vēlēšanu drošību, vienlaikus aicinot tehnoloģiju uzņēmumus uz aktīvu līdzdalību cīņā pret dezinformāciju un kiberapdraudējumiem.