Baidens brīdina par "tehnoloģiju oligarhijas" pieaugumu ASV

Savā emocionālajā atvadu runā ASV prezidents Džo Baidens uzrunāja tautu, brīdinot par arvien pieaugošo draudu, ko rada neliela tehnoloģiju miljardieru elite. Baidens pauda bažas par to, ka šī "tehnoloģiju oligarhija" varētu apdraudēt demokrātiju, pamattiesības un vienlīdzīgas iespējas visiem amerikāņiem.

"Šodien Amerikā veidojas oligarhija, kuras rokās ir milzīga bagātība, vara un ietekme. Tā draud mūsu demokrātijai un brīvībām," sacīja Baidens, atsaucoties uz 1961. gadā izteikto prezidenta Dvaita Eizenhauera brīdinājumu par "militāri-rūpniecisko kompleksu". Tagad, pēc vairāk nekā sešām desmitgadēm, Baidens izteica bažas par "tehnoloģiju industrijas kompleksu", kas viņaprāt var kļūt par nopietnu draudu valstij.

Oligarhijas ietekme uz demokrātiju

Baidens norādīja uz nopietnām problēmām, kas saistītas ar dezinformācijas izplatību un mediju vājināšanos. "Amerikāņi tiek aprakti zem dezinformācijas lavīnas, kas ļauj ļaunprātīgi izmantot varu," viņš uzsvēra. Prezidents arī kritizēja sociālo mediju platformas, piemēram, "Meta" un "X" (iepriekš zināmu kā "Twitter"), par atteikšanos no faktu pārbaudes programmu uzturēšanas.

Viens no Baidena izteikumu netiešajiem mērķiem bija Īlons Masks, "Tesla" un "SpaceX" vadītājs, kurš pēdējos gados ir ne tikai kļuvusi par pasaulē bagātāko cilvēku, bet arī ieguvis ievērojamu ietekmi politiskajā vidē. Masks esot ziedojis vairāk nekā 250 miljonus dolāru, lai atbalstītu Donalda Trampa vēlēšanu kampaņu.

Tikmēr citi tehnoloģiju giganti, piemēram, Marks Cukerbergs ("Meta") un Džefs Beizoss ("Amazon"), ir guvuši milzīgu ietekmi, savukārt viņu uzņēmumu vērtība ir pieaugusi ārkārtīgi strauji. Baidens brīdināja, ka šāda bagātības un varas koncentrācija rada nopietnas sekas, ja ļaunprātīga izmantošana netiks kontrolēta.

Mākslīgā intelekta draudi un iespējas

Papildus bažām par tehnoloģiju industrijas ietekmi Baidens uzsvēra mākslīgā intelekta (MI) nozīmi un ar to saistītos riskus. "MI piedāvā milzīgas iespējas, bet arī nopietnus draudus mūsu tiesībām, privātumam un drošībai," viņš sacīja. Prezidents aicināja nodrošināt, ka MI attīstība notiek droši un cilvēces labā, kā arī izteica vēlmi, lai ASV saglabātu līderpozīcijas šajā jomā, nepieļaujot, ka Ķīna pārņem vadību.

Aicinājums rīkoties

Noslēgumā Baidens aicināja sabiedrību un politikas veidotājus pievērsties jaunu likumu izstrādei, kas novērstu "tumšo naudu" politikā, veicinātu taisnīgu nodokļu sistēmu un aizsargātu brīvo presi. "Tauta ir jāvada cilvēkiem, nevis miljardieru elitei," viņš uzsvēra.

Prezidenta runa bija ne tikai atvadu vēstījums, bet arī aicinājums uz modrību un rīcību, lai aizsargātu demokrātiju un nodrošinātu, ka tehnoloģiju attīstība kalpo sabiedrības interesēm, nevis tikai nelielai elites grupai.