Seksuālā vardarbība tiešsaistē: Lielbritānija sper izšķirošu soli

deepfake kriminālatbildība

Lielbritānija apstiprinājusi plānus padarīt seksuāla "deepfake" satura veidošanu par atsevišķu noziedzīgu darbību, lai vērstos pret pieaugošo šādu attēlu izplatību un aizsargātu sievietes un meitenes, kuras bieži ir galvenie šāda veida uzbrukumu mērķi.

"Deepfake" tehnoloģija izmanto mākslīgo intelektu, lai radītu manipulētus attēlus, videoklipus vai audio, kas var likt izskatīties, ka kāds saka vai dara kaut ko, ko patiesībā nav darījis. Seksuāli realistiski "deepfake" attēli bieži tiek izveidoti, digitāli aizstājot upura seju īstos pornogrāfiskos attēlos.

Jaunie likumi un sodu bargums

Jaunie noteikumi paredz, ka šādu attēlu veidošana un kopīgošana bez cietušās personas piekrišanas tiks kriminālizēta. Šādu noziedzīgu darbību veicējiem draud bargs sods, tostarp naudas sodi un cietumsods līdz diviem gadiem.

Papildus tiek ieviesti jauni sodi par intīmu attēlu uzņemšanu vai ierīču uzstādīšanu, lai veiktu šādas darbības bez piekrišanas. Tas nozīmē, ka tiks vērstas sankcijas pret jebkuru, kurš plāno vai sagatavo šādas darbības, pat ja attēli nav faktiski radīti.

"Revenge porn" jeb intīmu attēlu publicēšana bez piekrišanas ar mērķi radīt kaitējumu tika kriminalizēta jau 2015. gadā. Taču šā likuma ietvaros netika paredzēts sods par viltotu attēlu veidošanu, kas tagad tiks labots.

Statistika liecina, ka "deepfake" tehnoloģijas izmantošana šādām darbībām ir pieaugusi par 400% kopš 2017. gada. Tas atspoguļo ne tikai tehnoloģijas attīstību, bet arī nepieciešamību pēc stingrākiem regulējumiem.

Sieviešu aizsardzība pret vardarbības normalizēšanu

Lielbritānijas valdība norāda, ka viena no trīs sievietēm ir piedzīvojusi vardarbību tiešsaistē. "Šīs pazemojošās un pretīgās rīcības nedrīkst tikt normalizētas," uzsver parlamenta valsts sekretāre Aleksa Deivisa-Džounsa.

Jaunie pasākumi ir daļa no valdības "Plan for Change" (Izmaiņu plāna), kas paredz apkarot vardarbību pret sievietēm jebkurā tās formā. Ministri norāda, ka tehnoloģiju kompānijām arī jāuzņemas atbildība par saturu, ko tās uztur, un par to var draudēt būtiskas sankcijas.

Jaunās izmaiņas stāsies spēkā ar "Crime and Policing Bill" (Likums par noziedzību un policijas darbību) ieviešanu. Tas ietvers detalizētus noteikumus par intīmu attēlu aizsardzību un jau esošo likumu pilnveidošanu, nodrošinot visaptverošu rīku kopumu tiesīsargājošajām iestādēm.

Ar šiem pasākumiem Lielbritānija nosūta nepārprotamu ziņu: seksuāli "deepfake" attēli nav tikai nepieļaujami, bet arī krimināli sodāmi.