Latvijas Banka šogad uzsāk kriptoaktīvu uzņēmumu licencēšanu: jauns solis ekonomikas izaugsmē

Latvijas Banka, kriptoaktīvu licences

No 2025. gada 2. janvāra Latvijas Banka uzsāk pieteikumu pieņemšanu kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem darbības atļauju izsniegšanai, ievērojot jaunās Eiropas Savienības (ES) MiCA regulas prasības. Šī regula, kas stājās spēkā 2024. gada 30. decembrī, ievieš vienotu tiesisko ietvaru kriptoaktīvu tirgum visā ES, nodrošinot skaidrību un pārskatāmību. Tas ļauj Latvijai kļūt par pievilcīgu galamērķi kriptoaktīvu uzņēmumiem, kas vēlas paplašināt savu darbību Eiropā.

Latvijas Banka piedāvā konkurētspējīgas uzraudzības izmaksas un īpašu pirmslicencēšanas posmu, kas ļauj uzņēmumiem saņemt konsultācijas par piemērojamo regulējumu un uzlabot savus pieteikumus, pirms tie tiek iesniegti oficiāliem vērtēšanas procesiem. Šāda pieeja nodrošina uzņēmumiem iespēju vieglāk un ātrāk orientēties licencēšanas prasībās.

Ienākot tādiem pasaules līmeņa uzņēmumiem kā "Binance", kas līdz šim darbojās Lietuvā, Latvija varētu gūt ievērojamu ekonomisko pienesumu. Lietuvā "Binance" 2022. gadā samaksāja 20 miljonus eiro nodokļos, kļūstot par vienu no lielākajiem nodokļu maksātājiem valstī. 

MiCA regula ir izstrādāta, lai nodrošinātu kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem līdzvērtīgas iespējas visās ES valstīs. Saņemot licenci Latvijā, uzņēmums var sniegt pakalpojumus visā ES, izmantojot pārrobežu darbības paziņošanas mehānismu. Latvijas Banka uzsver, ka tās izsniegta licence ir kvalitātes zīme, kas apliecina augstu atbilstības līmeni un palīdz uzņēmumiem orientēties regulējuma prasībās.

Papildus tam, Latvijas Banka arī uzraudzīs un nodrošinās patērētāju aizsardzību, ieviešot prasības par klientu līdzekļu šķirto glabāšanu un caurspīdīgu informācijas atklāšanu. MiCA regula arī nosaka stingras prasības attiecībā uz uzņēmumu sūdzību izskatīšanu un informācijas sniegšanu patērētājiem, kas palielina uzticību kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem un veicina tirgus stabilitāti.

Latvijas Bankas eksperti jau ir snieguši vairāk nekā 35 konsultācijas uzņēmumiem no dažādām ES valstīm, kas vēlas sniegt kriptoaktīvu pakalpojumus. Šāda atbalsta sistēma padara Latviju par pievilcīgu vietu biznesa attīstībai, piedāvājot ātru un efektīvu licencēšanas procesu.