ASV Augstākā tiesa vērtē TikTok aizliegumu: vai platformas liktenis ir izlemts?
%20(29).png)
Šobrīd TikTok, kas ir viena no populārākajām sociālajām platformām pasaulē, stāv uz ASV aizlieguma sliekšņa. Augstākā tiesa izskata likumu, kas pieprasa vai nu pārdot platformu, vai arī to aizliegt no 2025. gada 19. janvāra. Debates par šo jautājumu iezīmē plašu diskusiju par nacionālo drošību un vārda brīvību.
ASV valdība apgalvo, ka TikTok, kuras īpašnieks ir ķīniešu uzņēmums ByteDance, rada draudus nacionālajai drošībai. Pastāv bažas, ka ķīniešu valdība varētu pieprasīt piekļuvi lietotāju datiem vai izmantot platformas algoritmus, lai izplatītu dezinformāciju. TikTok advokāti gan uzsver, ka šīs apsūdzības ir pārspīlētas un balstītas uz hipotētiskiem scenārijiem.
TikTok aizstāvji uzskata, ka platformas aizliegums pārkāptu Pirmā grozījuma tiesības uz vārda brīvību. TikTok advokāts Noels Francisko norādīja, ka platformas "ForYou" algoritms ir līdzīgs redakcionālai izvēlei, un tā aizliegšana būtu pielīdzināma cenzūrai. Viņš arī apgalvoja, ka ByteDance īpašnieku maiņa nebūtu iespējama noteiktajā termiņā, jo Ķīna neļautu eksportēt algoritmu.
Augstākās tiesas tiesneši pauda bažas par iespējamu ķīniešu valdības ietekmi uz TikTok, tomēr tika apspriesta arī likuma ietekme uz vārda brīvību. Tiesnese Elena Keigana uzdeva jautājumus par to, vai Kongress varētu ierobežot platformu, balstoties uz nacionālās drošības apsvērumiem, salīdzinot situāciju ar Aukstā kara laiku.
Ja likums tiks apstiprināts, tas nozīmēs TikTok darbības izbeigšanu ASV. Platformas advokāti brīdina, ka pat īslaicīgs aizliegums radītu milzīgus zaudējumus, samazinot lietotāju skaitu un reklāmas ieņēmumus. Tikmēr uzņēmēji, kuri izmanto TikTok savam biznesam, uzsver platformas neaizvietojamību.
Lēmums par TikTok likteni tiks pieņemts tuvākajās dienās. Tas būs svarīgs precedents nacionālās drošības un vārda brīvības balansēšanā, kā arī noteiks, vai ķīniešu izcelsmes tehnoloģiju uzņēmumiem būs nākotne ASV tirgū.