Drošu paroļu izveide un kāpēc jāizvairās no vienkāršām parolēm

Paroles ir būtiska mūsu ikdienas interneta pieredzes sastāvdaļa, sākot no e-pasta līdz internetbankai. Tomēr par spīti drošības riskiem daudzi lietotāji vēl joprojām izvēlas viegli atminamas paroles, kas atstāj viņu personīgo informāciju neaizsargātu. Paroles spēks ir viens no galvenajiem faktoriem, kas nosaka, cik drošs ir konts. Ļoti vienkāršas un bieži izmantotas paroles ļauj kibernoziedzniekiem ātri piekļūt kontiem, tādēļ ir būtiski izvēlēties pietiekami sarežģītas un unikālas paroles katram kontam.

Populārākās (un visvājākās) paroles

Pēdējos gados, tādi uzņēmumi kā NordPass ir atklājuši, ka daudzi lietotāji joprojām izmanto tādas paroles kā “123456”, “password” un “qwerty” vai savu vādu un dzimšanas gadu. Diemžēl, šādas paroles var uzlauzt sekunžu laikā. Šo paroļu biežā izmantošana visā pasaulē, tostarp arī paroles, kas veidotas no dažādiem populāriem vārdiem, filmu vai spēļu nosaukumiem, kā, piemēram, “pokemon” un “minecraft”, norāda uz cilvēku nepietiekamajām zināšanām par drošības riskiem, ko šādas paroles rada.

Ieteikumi spēcīgu paroļu izveidei

Lai izveidotu drošu paroli, kuru ir viegli atcerēties, bet grūti uzminēt, jāievēro šādi principi:

  1. Izvairieties no personiskas informācijas – Parolēs nedrīkst izmantot vārdu, dzimšanas datumu vai e-pasta adresi.
  2. Izmantojiet garākas paroles – Vēlams, lai parole būtu vismaz 12 rakstzīmes gara, lai palielinātu tās pretestību uzbrukumiem.
  3. Nekad neizmantojiet to pašu paroli vairākos kontos – Šādi palielinās risks, ka visu kontu dati tiks kompromitēti, ja viena parole tiek atklāta.
  4. Iekļaujiet dažādus simbolus, ciparus, lielos un mazos burtus – Tas palielina paroles sarežģītību un grūtības uzlauzt to ar brutālā spēka uzbrukumiem.
  5. Izvairieties no vienkāršiem vārdu un ciparu kombinācijām – Tādas paroles kā “latvija1” ir viegli uzminamas; labāk veidot paroli, izmantojot vairākus simbolus un nejaušus elementus, piemēram, “l@tv!ja60$”.

Paroļu atkārtota izmantošana un riski

Statistika rāda, ka vairāk nekā 60% cilvēku atkārtoti izmanto paroles dažādos kontos, kas būtiski palielina risku, ka vienas paroles uzlaušanas gadījumā tiks apdraudēti arī citi konti. Tāpat 44% lietotāju reti maina paroles, kas var radīt ievērojamus drošības riskus. Paroļu regulāra atjaunošana ik pēc dažiem mēnešiem ir ļoti svarīga, lai mazinātu risku, ka vecās paroles varētu tikt kompromitētas.

Paroļu pārvaldība un paroļu ģenerators

Lai gan daudzi cilvēki izmanto papīra lapiņas vai citus nepilnīgus risinājumus paroļu pārvaldībai, paroļu pārvaldnieks (piemēram, LastPass, 1Password) ir drošāks veids, kā saglabāt sarežģītas un garas paroles, neaizmirstot tās. Šie rīki arī var ģenerēt drošas un nejaušas paroles, kas ir ļoti grūti uzminamas vai uzlaužamas.

Divfaktoru autentifikācija (2FA) un daudzfaktoru autentifikācija (MFA)

Arvien vairāk organizācijas un drošības eksperti iesaka izmantot divfaktoru autentifikāciju (2FA) un daudzfaktoru autentifikāciju (MFA), jo tas palielina drošību, pievienojot papildu verifikācijas slāni, kas ir nepieciešams, lai pieteiktos kontā. Šī aizsardzība spēj novērst 96% masveida pikšķerēšanas uzbrukumu un lielāko daļu mērķētu uzbrukumu, jo parole vien nevar nodrošināt piekļuvi kontam.

Drošu paroļu izveide ir būtisks solis ceļā uz privātās informācijas aizsardzību. Spēcīgai parolei jābūt garai un unikālai katram kontam, un tai jāietver dažādi simboli un cipari. Divfaktoru autentifikācija un paroļu pārvaldnieki vēl vairāk nostiprina drošības sistēmu. Pieaugošā nepieciešamība pēc drošiem risinājumiem liecina, ka paroļu pārvaldības nozare tuvākajos gados turpinās attīstīties, piedāvājot arvien vairāk risinājumu datu drošības uzlabošanai.

Ja rūpīgi ievērosiet šos ieteikumus un izmantosiet modernās drošības tehnoloģijas, jūs būtiski samazināsiet risku, ka jūsu konti un dati nonāks svešās rokās.