Apvienotā Karaliste varētu ieviest aizliegumu jauniešiem līdz 16 gadu vecumam izmantot sociālos tīklus
%20(18).png)
Apvienotā Karaliste (AK) aktīvi apsver iespēju ieviest aizliegumu sociālo tīklu izmantošanai bērniem līdz 16 gadu vecumam, uzsverot nepieciešamību pēc stingrākiem drošības pasākumiem digitālajā vidē.
Tehnoloģiju ministrs Pīters Kails norādījis, ka valdība ir gatava rīkoties, lai aizsargātu bērnus no kaitējuma tiešsaistē. Šis jautājums aktualizējies pēc tam, kad Austrālija paziņoja par plāniem ieviest līdzīgu likumu. AK valdība jau izstrādā plašu stratēģiju, lai stiprinātu bērnu drošību, tostarp izmantojot jauno Tiešsaistes drošības aktu (Online Safety Act, OSA), kurš stāsies spēkā nākamgad.
Digitālā drošība kā prioritāte
OSA uzliek tehnoloģiju uzņēmumiem pienākumu nodrošināt, ka to platformās tiek aizsargāti lietotāji no nelegāla un kaitīga satura, īpaši bērni. Regulatoram Ofcom piešķirtās pilnvaras ietver sodu piemērošanu uzņēmumiem, kas nespēj ievērot noteikumus, kas var sasniegt līdz pat 10% no uzņēmuma globālā gada apgrozījuma.
Ministrs Kails aicināja Ofcom būt stingram un pārliecināties, ka drošība tiek "ieviesta jau no sākuma." Piemēram, jau no janvāra platformām būs jāievieš uzticami vecuma pārbaudes mehānismi, lai ierobežotu nepilngadīgo piekļuvi nepiemērotam saturam.
Vai aizliegums varētu būt efektīvs?
Lai gan daži drošības eksperti un vecāku grupas, piemēram, Molly Rose Foundation, pozitīvi vērtē šos plānus, citi uzskata, ka aizliegums ir tikai "piliena efekts milzīgā problēmu okeānā." Juriste Iona Silvermena norādīja, ka jaunieši atradīs citus veidus, kā piekļūt nepiemērotam saturam, un uzsvēra nepieciešamību pēc plašākiem izglītojošiem un kultūras pasākumiem.
Tikmēr Pīters Kails uzstāja, ka politikas pamatā ir jābūt pētījumiem. Tiek veikts īpašs izpētes projekts, lai izprastu sociālo tīklu un viedtālruņu ietekmi uz bērniem, jo trūkst skaidru un pārbaudītu pierādījumu.
Plašākas diskusijas par viedtālruņu lietošanu
Paralēli diskusijām par sociālo tīklu ierobežošanu valdība izvērtē arī stingrākus viedtālruņu lietošanas noteikumus jauniešiem. Parlaments izskata privāto likumprojektu, kas varētu palīdzēt veidot drošāku digitālo vidi bērniem. Jau šobrīd skolām ir izstrādātas vadlīnijas, kas ierobežo viedtālruņu lietošanu izglītības iestādēs.
Globālas pārmaiņas digitālās drošības jomā
AK politiķi norāda, ka citu valstu pieredze, piemēram, Austrālijas, palīdz veidot jaunas idejas bērnu aizsardzībai tiešsaistē. Ministrs uzsvēra, ka valdība neizslēdz papildu ierobežojumus, ja pētījumi pierādīs to nepieciešamību.
Turklāt tehnoloģiju uzņēmumiem tiks izvirzītas stingrākas prasības ne tikai par bērnu aizsardzību, bet arī par dezinformācijas apkarošanu un algoritmu izmantošanu, lai nepieļautu nelegālu un kaitīgu saturu.
Kas būs nākamie soļi? To rādīs laiks un pētījumu rezultāti, taču ir skaidrs, ka drošības tēma paliks centrālā digitālajā laikmetā.